UWAGA! Chińska technologia Heat Pipe - PRZESTRZEGAMY (426 KB)
Kolektory próżniowe dobrych marek, to urządzenia zaawansowane technologicznie i zazwyczaj bardziej wydajne od płaskich, ale i wymagające jeśli chodzi o dokładność doboru urządzeń, częstotliwość serwisu, rodzaj zastosowanego nośnika ciepła, czy rodzaj zastosowanych zabezpieczeń – np. w przypadku zaniku prądu w sieci. Należy jednak zaznaczyć, że prócz zalet mają też wady i to z wyraźną przewagą tych drugich.
Opis poniżej. Z uwagi na wysoką cenę systemów z tymi urządzeniami i mniejszą wydajność w przeważającej części roku, należy przyjąć, że sensowność montażu kolektorów próżniowych tylko na potrzeby ciepłej wody – jest co najmniej wątpliwa !!!
Kolektor KSR 10 – najbardziej uniwersalny kolektor próżniowy tubowy - dzięki skrętnym rurom, umożliwiający montaż w każdej pozycji. Przepływ glikolu przez rurki miedziane ( rurka w rurce ) wewnątrz rury próżniowej. Uszkodzenie rury próżniowej nie wyłącza z pracy całego systemu. Jedyny kolektor ze skrzynką zbiorczą na dole – konstrukcja zapobiegająca uderzeniom par glikolu do przewodów solarnych w momencie awarii prądu. Kolektor bardzo wydajny i polecany do systemów wspomagania c.o. Może leżeć całkowicie poziomo nad tarasem, na dachu itp. przez co jest praktycznie nie widoczny.
Kolektory Vitosol 200T i Vitosol 300T – kolektory próżniowe pracujące wg zasady Heatpipe. Tylko w tych kolektorach zastosowano pełne odparowanie gazu roboczego w rurkach cieplnych i oddanie zebranego ciepła do przepływającego glikolu. Efekt ten uzyskano dzięki stworzeniu kolektora zbiorczego w skrzynce przyłączeniowej, który ma 2 strefy temperaturowe. Zimniejszy glikol ze zbiornika powoduje skroplenie gazu i opadnięcie skroplin na dno rurki cieplnej. Tam następuje odebranie ciepła z absorbera i odparowanie do ścianki rury gorącej glikolowej. Po czym gaz roboczy ulega ponownemu skropleniu. Skręcenie kolektora o 1 stopień od poziomu – umożliwia bezproblemową pracę na ścianie pionowej budynku. Rury próżniowe tubowe można wyjmować bez spuszczania glikolu, oraz przekręcać o dowolny kąt nachylenia do słońca. Polecany do systemów wspomagania c.o.
Kolektor próżniowy termosowy ( bez nazwy ) – pracujący według zasady Quazi Heatpipe . Prosta konstrukcja i mało wyrafinowana technologia wykonania, sprawia, że kolektory te są mało wydajne. Kondensatory rurek cieplnych osadzone są w tulejach miedzianych, które z kolei zanurzone są w glikolu o jednakowej temperaturze. To powoduje powstanie efektu samohamowności, poprzez zatrzymanie procesu odparowania i skraplania i szybki spadek wydajności przy temperaturach glikolu powyżej 65 stopni. Dodatkowym minusem tych kolektorów jest sposób przekazania ciepła z absorbera napylonego bezpośrednio na szkło, do rurki cieplnej. Do tego celu używana jest wyprofilowana blacha aluminiowa, która niedokładnie dolegając do rury szklanej przysparza kolejne straty ciepła. Sprawność tych kolektorów zazwyczaj spada z każdym rokiem użytkowania. Łatwy do rozpoznania z racji ciemnych grubych rur szklanych i pojedynczych rurek miedzianych, wystających z boków skrzynki zbiorczej kolektora. Zalety – tania instalacja i możliwość wymiany często pękających rur bez spuszczania glikolu.